Podologie & Podiatrie


Mnoho lidí se s pojmem podiatrie a podologie setkává poprvé. A mnozí netuší, že za těmito pojmy se skrývá obor, který by jim mohl pomoci s jejich problémy s nohami nebo chodidly. Takovýto problém totiž velmi často časem vyústí v mnohem závažnější zdravotní problémy (bolesti zad, kyčlí, únavu…).

Pravdou je, že svým chodidlům nevěnujeme takovou pozornost, kterou by si zasloužily, i přes to, že nás nosí celý život a často je velmi namáháme při sportu, při práci či při obyčejné chůzi.

 

Co to je podiatrie a podologie?

Podiatrie je u nás relativně mladý obor (Česká podiatrická společnost byla založena v roce 2001), který má v zahraničí ale velmi dlouhou tradici. Podiatrie je vědou zabývající se studiem nohy, její anatomií, fyziologií a patofyziologií, správnou diagnostikou a léčbou včetně poradenství. Jinými slovy podiatrie se zabývá studiem nohy a komplexní péčí o kosti, svaly, klouby, kůži i nehty zdravých i nemocných nohou. Podiatrické poradenství má za úkol řešit obtíže a bolesti chodidel a nohou. Vyšetření nohou je nezbytným předpokladem pro přesné zhodnocení nejen pohybových obtíží souvisejících s chůzí, ale také při bolestech v zádech (bederní, ale i krční páteř).

Podologie se zaměřuje již přímo na chodidla, jejich statické i dynamické vyšetření a léčbu pomocí ortopedických vložek a zdravotní obuvi. Zabývá se prevencí a léčbou bolestivých stavů a funkčních poruch chodidel ve vztahu k pohybovému aparátu jako celku.

 

S čím Vám pomůže podiatr?

Podiatr dokáže pomoci s nejrůznějšími potížemi:

-          s bolestmi nohou

-          se záněty šlach

-          s potížemi s klouby, a to i v kolenou nebo kyčlích

-          s bolestmi páteře

-          s problémy, které vyvolávají vybočené nebo různě stočené prsty na nohou

-          s bolestmi způsobenými výrůstky na patách a na kloubech nohy

-          s různě dlouhými nebo jen zdánlivě různě dlouhými končetinami (kratší noha může způsobit vybočení páteře, někdy ho ale vyvolá špatně postavená noha, která jako kratší jen vypadá)

 

Co je to podoskop a k čemu slouží?

Součástí podologického vyšetření je i vyšetření na tzv.podoskopu. Podoskop je diagnostický přístroj pro posouzení ortopedických vad nohou. Umožňuje podrobně hodnotit zatížené části chodidla. Toto vyšetření pomáhá odhalit vady drobných kloubů nohy, postavení, tlak a rotaci patních kostí i jednotlivých částí chodidla vůči sobě. Pomáhá posoudit podélnou a příčnou klenbu nohou a její poruchy, které se projevují nejčastěji plochonožím.

Podoskop se skládá ze skleněné desky, pod kterou je šikmé zrcadlo. Pacient si na skleněnou desku stoupne a zrcadlo zobrazí míru zatížení jednotlivých částí chodidel a další možné příčiny problémů. Na desce můžeme pozorovat stav chodidel ve statické poloze, odhalit disproporce a asymetrii mezi jednou a druhou nohou a také porovnat stav nohou a celého pohybového aparátu, včetně polohy pánevních kostí a ramen.

 

Jak se správně starat o nohy?

Je to tak snadné – stačí dodržovat pár rad:

  • neignorovat bolest nohou, včas navštívit podiatra
  • - prohlížet nohy pravidelně, dbát na veškeré změny – v barvě, teplotě, citlivosti, kvalitě nehtů, pokožky apod.
  • - pravidelně nohy umývat(alespoň 1x denně) včetně míst mezi prsty. Nohy je poté potřeba pečlivě vysušit a ošetřit vhodným krémem
  • - pečovat o nehty a/nebo využívat služeb pedikéra – odstranění zrohovatělé nebo popraskané kůže, ošetření zarostlého nehtu apod
  • - pořizovat si boty s podpatkem v ideální výšce kolem 3 až 4 cm
  • - investovat do kvalitní obuvi – koupě nekvalitních bot může přivodit řadu starostí a bolesti. Spolu s kvalitní obuví zakoupit i kvalitní ponožky, které odvádí vlhkost a dobře sají pot
  • - dětem kupovat obuv pohodlnou se zpevněním okolo paty
  • - na sport volit obuv odpruženou, speciální pro určité druhy sportu
  • - střídat obuv, je možné chodit i naboso, ale jen tam, kde nehrozí riziko úrazu
  • - dopřát si pravidelnou masáž nohou
  • - redukovat nadváhu a provádět pravidelná cvičení